GASTRONOMİNİN KALBİ ANKARA’DA ATTI

Türk Mutfağı Haftası kapsamında Ankara Valiliği, Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Altındağ Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Ankara gastronomi etkinlikleri, Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve CAB Grup iş birliğiyle 24-27 Mayıs tarihleri arasında Ankara Başkent Millet Bahçesi’nde gerçekleşti.

Ankara, 4 gün boyunca coğrafi işaretli ürünleri ve yöresel lezzetleri eşliğinde, eşsiz gastronomi serüvenini ziyaretçilerle paylaştı. Türk Mutfağı Haftası kapsamında Başkent’in tüm ilçelerinin kendilerine özgü tatlarla katılım gösterdiği organizasyonda Ankara’nın zengin ve köklü gastronomi kültürü sergilenirken, kurulan organik pazarda yerel üreticilerin doğal ve geleneksel yöntemlerle üretilmiş ürünleri satışa sunuldu.

Ünlü konukların gastronomi söyleşileriyle, belediyelerin yemek yarışmalarıyla renk kattığı program, Türkiye’nin dört bir yanından gelen TAFED’e bağlı derneklerin alanda kurdukları 12 ayrı mutfakta gerçekleştirilen gastro şovlar ve hazırlanan yöresel lezzetlerle ziyaretçilere benzersiz bir gastronomi şöleni yaşattı. Ayrıca Uluslararası Down Sendromu Federasyonu (UDF) iş birliğiyle etkinliğin en özel konukları olan “Down Şefler” de mutfağa girerek tüm maharetlerini sergiledi.

Bir “dayanışma mutfağı” özelliği de taşıyan organizasyonda, 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinden etkilenen, Türkiye gastronomisinin en önemli şehirlerinin de içerisinde bulunduğu 10 kentin desteklenmesi adına çeşitli etkinlikler düzenlendi. Organizasyon alanının bir bölümü depremden etkilenen illerin mutfaklarına ayrıldı.

100 TAFED AŞÇISI 100 YEREL ÜRÜNLE “100.YIL AŞI”NI HAZIRLADI

Ankara’da bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük gastronomi organizasyonu olma özelliği taşıyan etkinlikte, TAFED’in maharetli şefleri Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümüne ithafen 100.Yıl Aşı’nı hazırladı. Ankara’nın 100 çeşit yerel ve coğrafi işaretli ürününün kullanıldığı yemek, 5 tonluk dev kazanda 16 saat pişirildikten sonra servis edildi. Yaklaşık 20 bin kişiye ikram edilmesi hedeflenen 100.Yıl Aşı’nın bir kısmı ücretsiz olarak halka dağıtılırken bir kısmı da Kızılay’a ulaştırıldı.

4 GÜNDE 50 BİN ZİYARETÇİ

Etkinlik hakkında değerlendirmelerde bulunan TAFED Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Açıköz “Ankara’da Türk Mutfağı Haftası’nı ilçe belediyelerimizin de katılımıyla oldukça geniş çapta bir etkinlikle kutladık. Havanın yağışlı olmasına rağmen 4 günde 50 bin ziyaretçi ağırladık. Bu organizasyonda emeği geçen herkese, özellikle Türkiye’nin dört bir yanında gelen derneklerimize ve aşçılarımıza değerli katkıları için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

(FOTOĞRAFLAR EKTEDİR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir